Nie ma wątpliwości, że nieruchomości są bardzo popularnym rodzajem inwestycji. Jednak wyciągnięcie z tego odpowiednich środków jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy z głową podejdzie się do tego, jak powinna przebiegać prawidłowa komercjalizacja nieruchomości. Ta przede wszystkim składa się z dwóch istotnych etapów. Z poniższego poradnika dowiesz się, na czym polega komercjalizacja nieruchomości i od czego zacząć, gdy chce się z niej skorzystać.
Faza I komercjalizacji, czyli koncepcyjna analiza rynku
Na samym początku rozważań przede wszystkim trzeba spojrzeć na to, jak obecnie kształtuje się rynek nieruchomości.
Należy zwrócić uwagę na:
- Aktualne tendencje;
- Ceny najmu – jak się aktualnie kształtują, ile można żądać za dany metraż;
- Jakie typy mieszkań i o jakiej powierzchni cieszą się największą popularnością?
Dzięki odkryciu odpowiedzi na te pytania można określić, jaką przewagę nad innymi ma dana nieruchomość. W efekcie możliwe jest lepsze wykorzystanie tego tak, aby rzeczywiście przyciągnąć potencjalnych wynajmujących. Dlaczego jest to tak istotne? Taka analiza będzie podstawą negocjacji z przyszłymi najemcami lokali.
W pierwszej fazie dobrym pomysłem jest również wybranie rozkładu branż (w przypadku komercjalizacji nieruchomości dla biznesu), które będą korzystać z pomieszczeń. Najlepiej wybrać takie, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka przestojów w wynajmie. Tym samym pozwoli to na szybkie i sprawne pozyskiwanie najemców.
Zaplanowane? Pora na realizację
Komercjalizacja nieruchomości na drugim etapie skupia się na realizacji tego, co zostało zaplanowane. Przede wszystkim oznacza to podjęcie działań zmierzających do pozyskania najemców budynku. Warto w tym celu skorzystać z różnego rodzaju narzędzi marketingowych, które powszechnie stosuje się przy próbie pozyskania najemcy. Niekoniecznie działania marketingowe muszą ograniczać się do wystawienia ogłoszenia w popularnych portalach dedykowanych nieruchomościom.
W dalszym etapie trzeba przeprowadzić negocjacje, w tym sporządzić treść umowy. Ta powinna zabezpieczać interesy obu stron. Licząc na profesjonalną komercjalizację nieruchomości, powinno się również zadbać o zatrudnienie odpowiedniego zarządcy budynku. Dbając o interes i komfort korzystania z przestrzeni użytkowej nieruchomości, można zyskać swoisty gwarant tego, że zawsze znajdzie się chętny najemca, a obecny nie będzie chciał rezygnować z umowy.